Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - bohaterowie. Charakterystyka

Adam Mickiewicz ukazuje w „Panu Tadeuszu” szereg postaci, które współtworzą obraz polskiego społeczeństwa w przełomowym dla narodu polskiego czasie historycznym.

Tytułowy bohater to Tadeusz Soplica. Ma około dwudziestu lat i przybywa do Soplicowa po kilku latach nauki poza domem rodzinnym. Jest synem Jacka Soplicy, znanego kiedyś miejscowego zawadiaki. Jednak młodzieniec nie wie, iż jego ojciec żyje i jest bardzo blisko syna. Tadeusz wychowywany był przez Sędziego Soplicę, który dbał o jego rozwój i wychowanie. Bohater jest niezwykle przystojnym mężczyzną: wysoki, dobrze zbudowany, pięknie wygląda w mundurze. Kobiety zwracają na niego uwagę, a wśród nich dojrzała Telimena. Tadeusz także jest nią zafascynowany, ale prawdziwa miłość łączy go z delikatną i niewinną Zosią. Poznajemy go również jako mężczyznę odważnego i gotowego do poświęceń w imię ojczyzny. Bohater nie boi się wyzwań i chętnie podjąłby walkę o kraj.

Jacek Soplica to ojciec Tadeusza. Dawniej znany był wszystkim jako zawadiaka, lubiący bójki i awantury. Kochał pannę Ewę, mamę Zosi. Jednak ojciec jego wybranki nie zgadzał się na ich związek. Mężczyzna opuścił więc kraj i zamieszkał zagranicą. Powrócił po latach jako ksiądz Robak i tylko Sędziemu zdradził, kim naprawdę jest. Pełnił funkcję emisariusza i motywował swoich rodaków do walki o niepodległość. W utworze jest człowiekiem, który przechodzi wewnętrzną przemianę, dokonuje przewartościowania swojego życia. Z impulsywnego mężczyzny zmienia się w odpowiedzialnego patriotę.

Zosia Horeszkówna to córka Ewy. Jako dziecko została sierotą i przez całe życie opiekowała się nią Telimena. Dziewczyna była naprawdę piękna, wszyscy zachwycali się jej urodą. Charakteryzowała ją niezwykła wrażliwość i delikatność. W stosunku do mężczyzn była nieśmiała, co widać w jej kontaktach z Tadeuszem. Zosia kochała go całym sercem, jednak czekała, aż to młodzieniec przejmie inicjatywę w zalotach. Bohaterka była pogodna i uśmiechnięta, kochała kwiaty i zwierzęta, ceniła spokojne życie na wsi.

Natomiast Telimena to przeciwieństwo Zosi, choć bohaterki są sobie bliskie. Telimena to dojrzała kobieta, prawdopodobnie wdowa. Jest piękna i ponętna, potrafi wykorzystać uroki swojego ciała. Jej marzeniem jest znalezienie dobrego i bogatego męża, który zapewniłby jej światowe życie. W tych poszukiwaniach kieruje się jednak czystą kalkulacją, a nie uczuciami. Bohaterka nawiązuje krótki romans z Tadeuszem, jednak w końcu rezygnuje z młodzieńca.

Podobne wypracowania do Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - bohaterowie. Charakterystyka