Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - bohaterowie. Charakterystyka
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Adam Mickiewicz ukazuje w „Panu Tadeuszu” szereg postaci, które współtworzą obraz polskiego społeczeństwa w przełomowym dla narodu polskiego czasie historycznym.
Tytułowy bohater to Tadeusz Soplica. Ma około dwudziestu lat i przybywa do Soplicowa po kilku latach nauki poza domem rodzinnym. Jest synem Jacka Soplicy, znanego kiedyś miejscowego zawadiaki. Jednak młodzieniec nie wie, iż jego ojciec żyje i jest bardzo blisko syna. Tadeusz wychowywany był przez Sędziego Soplicę, który dbał o jego rozwój i wychowanie. Bohater jest niezwykle przystojnym mężczyzną: wysoki, dobrze zbudowany, pięknie wygląda w mundurze. Kobiety zwracają na niego uwagę, a wśród nich dojrzała Telimena. Tadeusz także jest nią zafascynowany, ale prawdziwa miłość łączy go z delikatną i niewinną Zosią. Poznajemy go również jako mężczyznę odważnego i gotowego do poświęceń w imię ojczyzny. Bohater nie boi się wyzwań i chętnie podjąłby walkę o kraj.
Jacek Soplica to ojciec Tadeusza. Dawniej znany był wszystkim jako zawadiaka, lubiący bójki i awantury. Kochał pannę Ewę, mamę Zosi. Jednak ojciec jego wybranki nie zgadzał się na ich związek. Mężczyzna opuścił więc kraj i zamieszkał zagranicą. Powrócił po latach jako ksiądz Robak i tylko Sędziemu zdradził, kim naprawdę jest. Pełnił funkcję emisariusza i motywował swoich rodaków do walki o niepodległość. W utworze jest człowiekiem, który przechodzi wewnętrzną przemianę, dokonuje przewartościowania swojego życia. Z impulsywnego mężczyzny zmienia się w odpowiedzialnego patriotę.
Zosia Horeszkówna to córka Ewy. Jako dziecko została sierotą i przez całe życie opiekowała się nią Telimena. Dziewczyna była naprawdę piękna, wszyscy zachwycali się jej urodą. Charakteryzowała ją niezwykła wrażliwość i delikatność. W stosunku do mężczyzn była nieśmiała, co widać w jej kontaktach z Tadeuszem. Zosia kochała go całym sercem, jednak czekała, aż to młodzieniec przejmie inicjatywę w zalotach. Bohaterka była pogodna i uśmiechnięta, kochała kwiaty i zwierzęta, ceniła spokojne życie na wsi.
Natomiast Telimena to przeciwieństwo Zosi, choć bohaterki są sobie bliskie. Telimena to dojrzała kobieta, prawdopodobnie wdowa. Jest piękna i ponętna, potrafi wykorzystać uroki swojego ciała. Jej marzeniem jest znalezienie dobrego i bogatego męża, który zapewniłby jej światowe życie. W tych poszukiwaniach kieruje się jednak czystą kalkulacją, a nie uczuciami. Bohaterka nawiązuje krótki romans z Tadeuszem, jednak w końcu rezygnuje z młodzieńca.
Podobne wypracowania do Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - bohaterowie. Charakterystyka
- Wisława Szymborska „O śmierci bez przesady” - interpretacja i analiza wiersza
- Opowiadanie o rodzinie i domu
- Opowiadanie z wakacji (z uwzględnieniem przygody)
- Opowiadanie o niezwykłej przygodzie
- Henryk Sienkiewicz „W pustyni i w puszczy” - opowiadanie o przygodzie Stasia i Nel
- Homer „Odyseja” - opowiadanie o przygodzie Odyseusza w drodze do Itaki
- Moja przygoda w lesie – opowiadanie z opisem przeżyć wewnętrznych
- Opowiadanie o moich feriach zimowych
- Kartka z pamiętnika Elizy - „Skąpiec” Moliera
- Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - opracowanie utworu
- Albert Camus „Dżuma” - opracowanie utworu
- Fiodor Dostojewski „Zbrodnia i kara” - opracowanie powieści
- Fiodor Dostojewski „Zbrodnia i kara” - bohaterowie, Charakterystyka
- Horacy „Do Deliusza” - analiza i interpretacja utworu
- Horacy „Do mecenasa” - analiza i interpretacja utworu
- Jonathan Swift „Podróże Guliwera” - opracowanie powieści
- „Legenda o świętym Aleksym” - opracowanie utworu
- Adam Mickiewicz „Dziady cz. III” - bohaterowie. Charakterystyka
- „Pieśń o Rolandzie” - bohaterowie. Charakterystyka
- Jak napisać recenzję? - reprezentatywny przykład recenzji dowolnej książki