Stanisław Wyspiański „Wesele” - sztuka i artyści w dramacie
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Wątek artystów i sztuki, który znalazł wyraz w „Weselu”, miał swój początek w rzeczywistości końca XIX wieku.
Ówczesne krakowskie środowisko artystyczne uległo bardzo silnym fascynacjom ludowością, folklorem, barwnością tego życia i urokliwą jego prostotą. Często dla studentów i profesorów Akademii Sztuk Pięknych chłopki były modelkami, które pozowały do malowanych przez nich dzieł. Tak poznał swoją przyszłą żonę, siostrę Panny Młodej z Wesela, Włodzimierz Tetmajer – malarz i poeta. Lucjan Rydel zafascynowany decyzją przyjaciela, poszedł w jego ślady i pojął za żonę siostrę Anny Mikołajczykówny – Jadwigę. I Tetmajer, i Rydel oprócz ślubów z kobietami niższego stanu, zamieszkali również na wsi, przejmując tamtejszy model życia, a nawet angażując się w chłopski ruch ludowy.
Artystów-inteligentów choć zafascynowanych życiem wiejskim, tak naprawdę dzieli wielopłaszczyznowa przepaść z warstwą, w którą chcieli wniknąć. Wesele rozprawia się w ten sposób z mitem narodowym, który mówił, że jest możliwa walka narodowowyzwoleńcza, w której chłopi i inteligencja poprowadzą razem naród ku wolności. Ale obie warstwy nie umieją temu podołać, choć każda z innych powodów.
Wiszące w bronowickiej chacie obrazy Jana Matejki „Kościuszko pod Racławicami” oraz „Wernyhora” są symbolem tych mitów narodowych. Pierwszy z nich – przedstawiający moment witania Kościuszki przez kosynierów z przywódcą Bartoszem Głowackim na czele, po zdobyciu rosyjskich armat jest symbolem zaangażowania chłopów w sprawy narodu; Wernyhora – symbolizuje odrodzenie Polski, a sam kozacki wróżbita miał pojednać narody Polski i Ukrainy.
Artyści jako przedstawicie inteligencji polskiej zostają zdyskredytowani. A dokonuje się to za sprawą duchów, które ich nawiedzają. Poeta spotyka się z Rycerzem, czyli Zawiszą Czarnym symbolizującym niezłomność i hart ducha. Wyrzuca on Poecie, że mógł być zwiastunem, który obudzi w narodzie ducha swą twórczością, mógł wskrzesić w ludziach wolę walki. Przypomina mu poświęcenie rycerzy pod Grunwaldem i ich spektakularne zwycięstwo. Poeta ani czynem, ani poezją nie jest w stanie stanąć do walki, co oddaje dekadenckie nastroje oraz specyfikę twórczości w Młodej Polsce. Pan Młody zaś rozmawia z Hetmanem, czyli duchem Ksawerego Branickiego, współtwórcą konfederacji targowickiej, zdrajcą narodu. Tu wyśmiana zostaje ślepa fascynacja wsią i chłopomania, której uległ Pan Młody.
Kondycja i patriotyzm artystów, jaki ukazuje „Wesele” nie są najlepsze. Inteligencja artystyczna tonie w fascynacji folklorem i nie interesuje się w ogóle losem kraju, czego wyrazem jest również jej twórczość.
Podobne wypracowania do Stanisław Wyspiański „Wesele” - sztuka i artyści w dramacie
- Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - Koncert Jankiela - interpretacja fragmentu
- Eliza Orzeszkowa „Gloria victis” - problematyka noweli
- Eliza Orzeszkowa „Gloria victis” - opracowanie noweli
- Bolesław Prus „Katarynka” - bohaterowie. Charakterystyka
- Kai Hermann, Horst Rieck „My, dzieci z dworca ZOO” - charakterystyka Detlefa
- Kai Hermann, Horst Rieck „My, dzieci z dworca ZOO” - charakterystyka Christiane F.
- Baśń - Napisz baśń, z której będzie wynikało, dlaczego ludzie zaczęli kiedyś mówić
- Wojciech Weiss „Melancholik” - interpretacja i opis obrazu
- Opis - opis ulubionej maskotki
- Reklama telewizyjna - opis reklamy, która Ci się podoba
- Aleksander Świętochowski „My i wy” i Adam Asnyk „Do młodych” - interpretacja porównawcza
- Jan Kochanowski „Do Wenery” - interpretacja i analiza utworu
- Jaki obraz wsi i jej mieszkańców wyłania z literatury? Wypowiedź na podstawie „Wesela” Wyspiańskiego i „Przedwiośnia” Żeromskiego
- Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - Spotkanie w karczmie - interpretacja
- Reportaż z procesu Antygony
- Leonardo da Vinci „Madonna wśród skał” - interpretacja i opis obrazu
- Leopold Staff „Czytelnicy” - interpretacja i analiza wiersza
- Felieton - felieton o szkole
- Felieton - Jak napisać felieton? Reprezentatywny przykład felietonu
- Baśń - Napisz baśń