Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Aleksander Świętochowski „My i wy” i Adam Asnyk „Do młodych” - interpretacja porównawcza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Artykuł Aleksandra Świętochowskiego „My i wy” oraz wiersz Adama Asnyka „Do młodych”, choć innymi słowami i za pomocą różnych gatunków literackich, traktują o podobnych problemach – o stosunku pokoleń ustępującego i nadchodzącego.

Zasadniczą różnicą obu pozytywistycznych tekstów jest adresat, do którego kierują swe apostrofy. U Świętochowskiego wypowiedź ujęta w ramy artykułu kierowana jest do przedstawicieli pokolenia starszego, którego czas powoli przemija, czyli do romantyków. Asnyk zaś zwraca się w swym wierszu do twórców własnego pokolenia.

Obu autorom jednak przyświeca jeden cel – chęć przejęcia sterów w literaturze, razem z zupełnie nowymi ideałami i celami, diametralnie różnymi od tego, czemu hołdowali poprzednicy oraz udowodnienie, że choć ich zdaniem romantycy powinni już ustąpić młodym miejsca, to nie chcą umniejszać roli, jaką odegrali w budowaniu historii.

Obaj wierzą, że to, co będą mieć do powiedzenia i do zaoferowania w swym programie pozytywiści jest czymś dużo lepszym od postawy starszego pokolenia. Głównie dlatego, że mają zamiar być odnowicielami literatury, która od wielu lat pogrążona jest w marazmie, natomiast oni...

Podobne wypracowania