Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Geneza i funkcjonowanie mitu arkadyjskiego - rozwiń temat

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Arkadia to kraina szczęśliwości, spokoju, ziemski raj. To miejsce wyidealizowane, gdzie dominuje harmonia, beztroska, sielankowość. Taki obraz zawarty został w „Bukolikach” Wergiliusza, które są zbiorem sielanek wzorowanych na sielankach Teokryta, o charakterze baśniowym. Za sprawą włoskiego poety Jacopa Sannazzara i jego romansu pasterskiego „Arkadia” mit arkadyjski stał się jednym z toposów europejskich.

Arkadia pojawia się w literaturze i jako ucieleśnienie mitu w formie gatunkowej sielanki, czyli bukoliki, idylli, eklogi, skotopaski, i jako różnie rozumiany motyw literacki. W tym pierwszym rozumieniu ujęte są renesansowe „Sielanki” Szymona Szymonowica. Autor wzorował się w swym dziele na pierwszych bukolikach antycznych, czyli greckim Teokrycie i rzymskim Wergiliuszu, ale także na Janie Kochanowski. Szymonowic w swym zbiorze zawarł nie tylko nawiązujące do tradycji wyidealizowane obrazy krainy wiecznego szczęścia, ale i utwory dążące do realizmu.

Pierwszą sielanką polską jest „Pieśń świętojańska o Sobótce” Jana Kochanowskiego. Renesansowy wieszcz zawarł w niej pochwałę spokojnego, zharmonizowanego życia wiejskiego, gdzie mityczną Arkadią poety stał się ojczysty Czarnolas. Jawi się on w...

Podobne wypracowania