Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Dylematy moralne - Dylematy moralne współczesnego człowieka. Omów temat

XXI wiek. Tempo życia szybkie jak nigdy dotąd. Rozwój technologiczny, o którym powstawały dawniej książki science-fiction. Problemy współczesnego człowieka są zupełnie inne niż dawniej. Również te najcięższe kwestie – dotyczące dylematów moralnych.

Rozwój medycyny umożliwia dziś nie tylko leczenie chorób, które kiedyś były śmiertelne, ale i pozwala wykonywać zabiegi, dzięki którym na przykład eliminuje się całkowicie wady wzroku, zmniejsza żołądek czy przeszczepia skórę.

Ale są także aspekty nowoczesności w tej dziedzinie, które budzą wiele zastrzeżeń z punktu widzenia etyki, religii. Należy do nich szeroko dyskutowana sprawa „in vitro”. Opinia publiczna również jest podzielona. Z jednej strony zabieg taki ma dawać możliwość posiadania dziecka tym, których natura takiej radości pozbawiła. Ale wiele głosów – zwłaszcza ze strony Kościoła – grzmi, że jest to zabawa w Boga i proceder niedopuszczalny. Nie po raz pierwszy nauka rozmija się z doktrynami kościelnymi. Tam, gdzie jedni widzą pomoc dzięki zdobyczom nowoczesności, inni dostrzegają element ingerencji w człowieczeństwo i jego istotę.

Problemem również związanym z kwestiami bezpłodności jest temat matek zastępczych (surogatek). Małżeństwa płacą wielkie sumy pieniędzy, by obca kobieta urodziła im potomka. Ale czy jest to dobry sposób? Poza kwestiami materialnymi – „handlowaniem dzieckiem”, jak określają to niektórzy – pojawia się tu jeszcze jedno „ale” – niekiedy bywa i tak, że matka zastępcza nie chce oddać urodzonego przez siebie dziecka. Wówczas nie tylko tobie strony rodzącego się konfliktu doznają wielkich przykrości moralnych, często rozwiązywanych niekończącą się drogą sądową, ale cierpi przede wszystkim niewinny maluch, który albo ma zbyt wielu „rodziców”, albo trafia do domu dziecka.

Bardzo palącym problemem i budzącym wiele kontrowersji jest eutanazja. Spotyka się przypadki, w których sam chory, zupełnie wyczerpany mękami, prosi o skrócenie cierpienia. Takie zabiegi, gdzie podawany był specjalny napój-trucizna, wykonywane były na przykład w Holandii. Ale gdy sprawa dotyczy decyzji, którą trzeba podjąć, a która dotyczy osoby bliskiej, jest jeszcze większym problemem. Są przypadki ludzi bardzo cierpiących przez wiele lat, ale niemogący tego uzewnętrznić. Jak również przypadki, gdzie nie wiadomo, co tak naprawdę osoba odczuwa i czy w ogóle ma kontakt ze światem będąc w stanie wegetatywnym. Z jednej strony chciano by umożliwić takim osobom godne odejście zamiast życia, które tak naprawdę piekłem, a z drugiej – mówi się, że każde życie jest cenne i nie wolno go zabierać.

Dylematy współczesności są niełatwe. Zwykle są to kwestie bardzo złożone i dotykają bardzo delikatnych, skomplikowanych, ale i fundamentalnych, spraw.

Podobne wypracowania do Dylematy moralne - Dylematy moralne współczesnego człowieka. Omów temat