Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Aleksander Fredro „Zemsta” - bohaterowie. Charakterystyka

Bohaterowie w „Zemście” Aleksandra Fredry nie są postaciami papierowymi, jednostronnymi. Autor tworzył w swych dziełach galerie typów ludzkich, które cechowały się niejednoznacznością. Charaktery i zachowania postaci nie są tylko jasne lub tylko ciemne, ale różnorodne w swej złożoności.

Cześnik Raptusiewicz. Przydomki dwóch głównych bohaterów są znaczące. Cześnik to mężczyzna, który pasuje do stereotypu szlachcica. Jest gwałtowny, wybuchowy, skory do kłótni. Jego przeszłość naznaczona jest potyczkami, żołnierskimi walkami i warcholstwem. Jest postacią bardzo dynamiczną. To autor pomysłu na tytułową zemstę na swym sąsiedzie Rejencie, która ma polegać na wyswataniu jego bratanicy z synem Rejenta. Sam chce poślubić bogatą wdowę Podstolinę.

Rejent Milczek. To drugi właściciel zamku, który dzieli ze znienawidzonym Cześnikiem. Milczek jest typem chciwego dorobkiewicza, który potrafi osiągać cele dzięki sprytowi. Ma syna, którego pragnie wyswatać z Podstoliną. Nie jest on typowym przedstawicielem swej warstwy społecznej.

Wacław to syn Milczka. Jest on przedstawicielem nowego pokolenia, które wyraźnie odcina się od swych poprzedników. Kocha on z wzajemnością bratanicę Cześnika i pragnie żyć z nią w szczęściu. Jest gotów walczyć o nią, gdy zajdzie taka potrzeba. Sprawy przybierają jednak taki obrót, że młodzi mogą być razem za przyzwoleniem obu ojców.

Klara to mądra i inteligentna dziewczyna. Jest podopieczną swego stryja Raptusiewicza i ukochaną Wacława. Niechcianego konkurenta do swej ręki – Papkina – bardzo sprytnie wyklucza, stawiając mu wygórowane warunki, których nie sposób spełnić.

Papkin. To notoryczny kłamca, utracjusz, pochlebca, wielki tchórz i narcyz, ale i bardzo oczytany człowiek. Staje się swatem Cześnika z Podstoliną, które to zadanie otrzymuje od samego Raptusiewicza. Stara się o rękę Klary, ale słysząc zadania, jakie musiałby spełnić, aby to osiągnąć, poddaje się.

Podstolina. Piękna, młoda trzykrotna wdowa, której majątek kusi Cześnika i Rejenta. Początkowo romansuje z Wacławem, nim ten zakochuje się w Klarze. Jej celem jest bogate zamążpójście, by dostatnio żyć.

Podobne wypracowania do Aleksander Fredro „Zemsta” - bohaterowie. Charakterystyka