Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Konflikt tragiczny w „Antygonie” - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Konflikt tragiczny w „Antygonie” ma inny charakter niż w drugim dziele Sofoklesa - „Królu Edypie”. W dramacie stronami, które zacięcie bronią swych racji, będąc przekonanymi o słuszności tego w co wierzą, są tytułowa bohaterka i król Teb, a jej wuj Kreon. Każda z tych osób broni jakichś poglądów i nie chce przyjąć motywacji strony drugiej.
 
Antygona jest niezwykłą kobietą, którą autor obdarzył niemal męskimi cechami i sposobem działania. Choć zna ustanowione prawo i stanowisko Kreona w sprawie zdrajców oraz mimo że doskonale zdaje sobie sprawę, jaka kara ją czeka, działa z determinacją. Dokonuje symbolicznego niemal pogrzebu brata, którego zwłoki, ale i dusza, skazane zostały na zatracenie. Antygona kieruje się prawami boskimi, według których ciało nieoddane ziemi po śmierci, uniemożliwia dotarcie duszy do zaświatów i powoduje jej wieczną tułaczkę wśród żywych. Kobieta nie chce pozwolić, by taki los spotkał jej ukochanego brata.

Jednak i Kreon uważa, że jego postawa jest słuszna. Król chce być sprawiedliwym wobec każdego przypadku i bronić stabilności państwa dzięki prawidłowemu egzekwowaniu praw, jakie w nim obowiązują. Według niego każdy jest równy...

Podobne wypracowania