Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Człowiek to wielkość i małość jednocześnie” - Biblia i antyk. Przykłady w literaturze

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Człowiek może być jednostką wybitną, ponadprzeciętną, odznaczającą się w jakiejś dziedzinie spośród tłumu. Jednak w gruncie rzeczy każdy jest istotą słabą, którą łatwo można unicestwić, pokonać, zniszczyć.

Jak powiedział francuski filozof Blaise Pascal: „Człowiek jest trzciną najsłabszą w przyrodzie, ale trzciną myślącą. Nieco mgły, kropla wody starczy, by go zabić. Lecz niechby był zgnieciony przez wszechświat cały, to jeszcze byłby szlachetniejszy od tego, co go zabija: gdyż on wie, że umiera. Cała tedy godność nasza leży w myśli”.
   
W literaturze antycznej nie brakuje opowieści o heroicznych czynach ludzi, którzy swą walecznością, mądrością i inteligencją wyróżniali się z tłumu, ale którzy mimo wszystko upadali i ponosili klęskę. Człowiekiem obdarzonym niesamowitymi zdolnościami muzycznymi był Orfeusz. Gdy grał na swej lirze, całe otoczenie zastygało w magicznym zasłuchaniu. Jego muzyka miała również moc władania siłami natury. Jednak zgubiło go wielkie uczucie do Eurydyki, z którą nie tylko nie mógł się połączyć, ale i której pomoc w powrocie z zaświatów okazała się dla niego zgubna.
 
Kolejnym przykładem na to, jak niewiele potrzeba, by zniewolić...

Podobne wypracowania