Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Władysław Reymont „Chłopi” - bohaterowie. Charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jednym z głównych bohaterów „Chłopów” Władysława Reymonta jest Maciej Boryna. Poznajemy go jako dojrzałego (około sześćdziesięcioletniego) i przystojnego mężczyznę, będącego najbogatszym chłopem we wsi. Niegdyś był sołtysem w Lipcach, jednak pełnienie tej funkcji nie do końca mu odpowiadało, gdyż musiał poświęcać jej wiele czasu i energii. Chociaż zrezygnował z tego stanowiska, to mieszkańcy wsi nadal liczyli się z jego zdaniem.

Maciej Boryna jest człowiekiem o niezwykle silnym charakterze, który przejawia się we władczości i bezkompromisowości. Bardzo wyraźna jest jego więź z ziemią. To właśnie ona stanowi dla niego największą wartość, otaczał ją niezwykłą troską. Jako gospodarz odznaczał się nie tylko pracowitością, ale także egoizmem. Najważniejsze były dla niego własne obowiązki i to im poświęcał niemal cały swój czas.

W relacjach z innymi ludźmi był człowiekiem oschłym i niezwykle surowym. Nigdy nie zamyślał się nad przeciwnościami, jakie spotykały jego bliskich. Odnosił się do nich bez ogródek, gdyż w ten sposób chciał zachęcić ich do działania, które mogłoby doprowadzić do zmiany ich losu.

Szczególnie ważna jest jego miłość do Jagny Paczesiówny, którą poślubił. Bohater...

Podobne wypracowania