Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „Pan Wołodyjowski” - bohaterowie. Charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Głównym bohaterem trzeciej części „Trylogii” Henryka Sienkiewicza jest MichałWołodyjowski. Postać ta pojawiła się w dwóch powieściach poprzedzających „Pana Wołodyjowskiego”, jednak dopiero w tym dziele wysunięto ją na pierwszy plan.

Z poprzednich przedstawień znamy go jako rycerza o małym wzroście, ale wielkim sercu i wspaniałych umiejętnościach bojowych. Potrafił wygrywać pojedynki z takimi wojownikami, jak Bohun i Kmicic. Przy tym wszystkim zachowywał wielką skromność, odznaczał się odwagą i szacunkiem dla najważniejszych wartości.

Trzecia część cyklu powieści historycznych napisanych przez Sienkiewicza, miała robudować obraz tego rycerza. Jednak dzieło to nie odkrywa żadnych niespodziewanych prawd na jego temat. Wołodyjowski nadal jest postacią niezwykle skromną – pomimo licznych sukcesów, pozostaje pod buławą hetmana Sobieskiego. Nie próbuje wychodzić przed szereg, doskonale zna swoje miejsce. Wciąż doskonale wykonuje wojenne rzemiosło, a we władaniu szablą nie ma sobie równych.

Pamiętamy Wołodyjowskiego jako człowieka kochliwego, który swe uczucia lokował w niemal każdej kobiecie, jaką było mu dane poznać. W trzeciej części „Trylogii” możemy poznać jego wrażliwe oblicze. Po...

Podobne wypracowania