Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „Ogniem i mieczem” - bohaterowie. Charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Głównym bohaterem „Ogniem i mieczem” Henryka Sienkiewicza jest Jan Skrzetuski. Pierwowzorem tej postaci był prawdziwy rycerz – Mikołaj Skrzetuski, który naprawdę przebył drogę spod Zbaraża do Warszawy, by powiadomić króla o rosnącym zagrożeniu ze strony Kozaków.

Jan Skrzetuski jest wysokim, dobrze zbudowanym i przystojnym mężczyzną, którego nad wiek poważną twarz (za sprawą wąsów i brody) przyozdabia wydatny, orli nos. Jednak z postępem fabuły jego wygląd ulega zmianie. Odczuwalne stają się trudy wojny i rozłąki z ukochaną. Bohater niknie w oczach, lecz pod koniec dzieła z powrotem wraca do dobrej formy.

Skrzetuski w „Ogniem i mieczem” był namiestnikiem chorągwi pancernej J. O. księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. Mężczyzna ten, z charakteru niezłomny i wierny szlachetnym zasadom, budził przerażenie w szeregach wroga. W walce nie znał strachu, gotów był przelać ostatnią krew w obronie słusznej sprawy. Jego odwaga i męstwo znalazły potwierdzenie podczas wielu starć z Kozakami, w których uczestniczył. Skrzetuski wierzył w swoje umiejętności, dlatego nigdy nie cofał się przed wrogiem.

Główny bohater powieści Sienkiewicza miał także drugie oblicze. Ujawniało się ono w...

Podobne wypracowania