Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - problematyka utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza uważany jest za jedno z najważniejszych dzieł literackich w historii Polski, określane mianem epopei narodowej. W dwunastu księgach poeta przedstawił tzw. historię szlachecką – opowieść o życiu, jakie wiodła ta warstwa społeczna na ziemiach litewskich w okresie wojen napoleońskich (początek XIX w.).

W dziele Adama Mickiewicza można odnaleźć bardzo rozbudowany i barwny obraz ówczesnego społeczeństwa. Najdokładniej została przedstawiona szlachta. Poeta  ukazuje wielowarstwowość tej klasy na przykładzie różnych bohaterów. Opisani zostali zarówno reprezentanci magnaterii (Stolnik Horeszko), jak i biedna szlachta zaściankowa (Dobrzyńscy). Portret ten malowany jest ciepłymi barwami, w kolejnych wersach da się odczuć tęsknotę i nostalgię za światem który powoli odchodzi w niepamięć. Najwięcej uwagi poświęcono średnio zamożnej szlachcie ziemiańskiej. 
       
Magnaterię reprezentują Stolnik Horeszko (postać dumna, mająca świadomość swej wysokiej pozycji) oraz Hrabia – przedstawiony w sposób ambiwalentny. Początkowo jest on wielkim miłośnikiem zachodnich obyczajów, bardzo mało zainteresowanym swoimi rodzinnymi okolicami....

Podobne wypracowania