Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Michaił Bułhakow „Mistrz i Małgorzata” - problematyka powieści

„Mistrz i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa to dzieło, które po raz pierwszy wydane zostało w 1966 r. Książka przez długi czas zmagała się z cenzurą wyrywającą kolejne jej fragmenty. W wersji niemalże pełnej ukazała się dopiero w 1973 r. Fabuła opiera się na dosyć niezwykłym wydarzeniu – do stolicy ZSRR, Moskwy, przybywa szatan (Woland), którego zadaniem jest zorganizowanie Balu Pełni Księżyca.

Dzieło Bułhakowa stanowi przede wszystkim ukrytą (ze względu na cenzurę) satyrę na rzeczywistość życia w Związku Radzieckim. Prędko okazuje się, że najbardziej ludzką postacią z wszystkich, które pojawiają się w książce, jest właśnie Woland. Pozostali bohaterowie zaplątani są w tajemnicze układy, opierające się na donosicielstwie, szpiegowaniu i przemocy. Ludzie znikają w dziwnych okolicznościach, nikt nie może być pewny swojego jutra. Zdrowe osoby trafiają do domów opieki dla psychicznie chorych (np. Iwan Bezdomny). Podobna jest sytuacja mistrza. Napisał on książkę o Jezusie, ale w ateistycznym systemie nie mogła ona zostać wydrukowana. Inni postarali się zrobić wszystko, by obrzydzić temu człowiekowi działalność literacką. Chociaż dzieło nie zostało jeszcze wydane, to już spotkało się z druzgoczącą krytyką. Wszystko to sprawiło, że mistrz...

Podobne wypracowania