Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Chrétien de Troyes „Percewal na zamku Graala” - symbole i alegorie w utworze

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Percewal na zamku Graala” to dzieło autorstwa Chretiena de Troyes z 1181 roku. Autor opowiada dzieje Percewala, młodego fascynata rycerskiego uniwersum, który podejmuje decyzję o odnalezieniu Graala.

Autorytetem dla Percewala, jeśli idzie o rycerskie rzemiosło, był sam król Artur. To od niego główny bohater otrzymał miecz. Oddanie miecza może symbolizować – dla króla Artura – odejście od rycerskości oraz przekazanie płynących z posiadania miecza cnót oraz prestiżu młodszemu pokoleniu. Sam miecz natomiast stanowi oczywisty symbol władzy, kunsztu wojowniczego i doskonałości. Artur ubrany był w purpurową szatę, która stanowiła symbol władzy, białe włosy sugerowały niewinność, a czarna czapka symbolizowała nieczyste sumienie, pełne grzesznych czynów, których dokonał podczas wojen i walk.

Biel obrusu, który okrywał hebanowy stół, może z kolei sugerować wielką pobożność władcy oraz asystujących mu rycerzy, a także czystość i szacunek wobec Boga i innych. Heban – z którego wykonany był stół – jest symbolem trwałości, nieśmiertelności, na próżno próbować by go spalić.

Zakrwawiona włócznia, która pojawia się w utworze, symbolizuje...

Podobne wypracowania