Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Chrétien de Troyes „Percewal na zamku Graala” - symbole i alegorie w utworze

„Percewal na zamku Graala” to dzieło autorstwa Chretiena de Troyes z 1181 roku. Autor opowiada dzieje Percewala, młodego fascynata rycerskiego uniwersum, który podejmuje decyzję o odnalezieniu Graala.

Autorytetem dla Percewala, jeśli idzie o rycerskie rzemiosło, był sam król Artur. To od niego główny bohater otrzymał miecz. Oddanie miecza może symbolizować – dla króla Artura – odejście od rycerskości oraz przekazanie płynących z posiadania miecza cnót oraz prestiżu młodszemu pokoleniu. Sam miecz natomiast stanowi oczywisty symbol władzy, kunsztu wojowniczego i doskonałości. Artur ubrany był w purpurową szatę, która stanowiła symbol władzy, białe włosy sugerowały niewinność, a czarna czapka symbolizowała nieczyste sumienie, pełne grzesznych czynów, których dokonał podczas wojen i walk.

Biel obrusu, który okrywał hebanowy stół, może z kolei sugerować wielką pobożność władcy oraz asystujących mu rycerzy, a także czystość i szacunek wobec Boga i innych. Heban – z którego wykonany był stół – jest symbolem trwałości, nieśmiertelności, na próżno próbować by go spalić.

Zakrwawiona włócznia, która pojawia się w utworze, symbolizuje ogromną i niezmienną miłość do Boga, która objawiała się także w nieustannym dążeniu do zdobycia świętego Graala, czyli kielicha, z którego pił Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy. Włócznia oznacza także ofiarę, jaką poniósł Chrystus.

Sam kielich symbolizuje, rzecz jasna, świętość, wiarę, dobroć, przywodzi na myśl ofiarę Chrystusa. Posiadający go król Artur, zwiększa tym samym swój, i tak już niemały, autorytet pośród rycerzy. Można powiedzieć, iż Graal jest symbolem samego Boga, przy którym wszystko gaśnie, każda rzecz staje się mała i nędzna. Nawet świece ciemnieją, kiedy Graal zostaje wniesiony do sali, w której odbywa się uczta. Ponadto Graal symbolizuje pewną tajemnicę, stanowi przedmiot pożądania dla każdego.

Podobne wypracowania do Chrétien de Troyes „Percewal na zamku Graala” - symbole i alegorie w utworze