Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Alfred Camus „Dżuma” - opracowanie utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Alfred Camus jest dwudziestowiecznym pisarzem i eseistą żyjącym i tworzącym we Francji. „Dżumę” wydaje w 1947 roku. Należy zauważyć, że dzieło to powstało bezpośrednio po zakończeniu II Wojny Światowej, jego treść i przekaz nawiązują do dramatycznych wydarzeń. Camus obrazuje przerażający świat, niewyobrażalne okrucieństwo, zło i zbrodnie mające miejsce zaledwie kilkanaście miesięcy wcześniej na świecie. 

„Dżuma” jest powieścią parabolą - termin ten oznacza, że opisane wydarzenia należy interpretować na dwóch poziomach. Obok znaczenia dosłownego warto odszukać „drugie dno” opisywanych wydarzeń, ich znaczenie przenośne. Camus stara się uzmysłowić czytelnikowi, że dżuma zaraża wszystkich - nikt przed nią się nie uchroni, nikt nie może czuć się bezpiecznie. Na łamach utworu zostaje ukazana problematyka ludzkiej solidarności w obliczu okrucieństwa wojny. Powieść opowiada o działaniu zwykłych ludzi, którzy nie przeciwstawiają się w jakiś niezwykły sposób, jednak nie ulegają powszechnemu znieczuleniu. Na tyle, jak potrafią, buntują się wobec zła. Bohaterowie powieści nie zgadzają się z rzeczywistością, jednak ich działanie nie przypomina zrywu rewolucyjnego. Wprost przeciwnie - jest próbą pomocy jednostce, brakiem...

Podobne wypracowania