Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Witold Gombrowicz „Ferdydurke” - opracowanie książki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Witold Gombrowicz jest pisarzem żyjącym w XX wieku. Jego powieści na zawsze zmieniły podejście do literatury i spojrzenie na nią. Najwybitniejszą powieścią Gombrowicza, która wzbudziła najwięcej komentarzy i wokół której miały miejsce liczne spory i dyskusje, jest „Ferdydurke”.

Powieść należy sklasyfikować jako prozę absurdu. Gombrowicz zaskakuje na każdym kroku, wytrwale odrzucając obowiązujące kanony. Z jednej strony zachowuje porządek chronologiczny, z drugiej opisuje absurdalne wydarzenia. Główny bohater jest syntezą kilku odmiennych postaci: jednocześnie będąc szesnasto- i trzydziestolatkiem, w innej części książki („Filodor dzieckiem podszyty” i „Filibert dzieckiem podczyty”) niejako utożsamia się z samym Gombrowiczem, by po chwili stać się narratorem wszechwiedzącym i komentującym świat przedstawiony. 

Autor na łamach powieści nie opisuje rzeczywistości, jedynie nakreśla rzeczywistość, sygnalizuje określoną ideologię, wspomina o postawach czy poglądach. Takie postępowanie daje mu możliwość niecodziennego odniesienia się do rzeczywistości oraz dotarcie do ukrytych sensów. W „Ferdydurke” zostaje poruszony bardzo ważny problem nadawania ludziom „gęb” oraz...

Podobne wypracowania