Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Witold Gombrowicz „Ferdydurke” - Józio Kowalski - charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Witold Gombrowicz żył w latach 1904 - 1969. Jedną z jego najsłynniejszych powieści jest - wydane w 1937 roku - „Ferdydurke”. W tej powieści pisarz daje upust swoim poglądom i stara się pokazać czytelnikowi, że otaczająca go rzeczywistość przepełniona jest nonsensem i absurdem. 

Głównym bohaterem i zarazem narratorem powieści jest Józio Kowalski. Na pierwszych kartach powieści Józio ma trzydzieści lat. Robiąc bilans swojego życia dochodzi do zadziwiająco przygnębiających wniosków. Mimo upływu lat nic nie osiągnął, a gdy porównuje swoje życia do losów rówieśników, nachodzą go bardzo nieoptymistyczne refleksje. 

Bohater jest zagubiony. Mimo to, że fizycznie osiągnął dojrzałość, psychicznie nadal pozostaje dziecięciem. Tym właśnie jest „Ferdydurke” - powieścią o niedojrzałości, o nieumiejętności odnalezienia siebie w świecie dorosłych. 

W kolejnych rozdziale Józio ma lat szesnaście. Powraca do szkolnej ławy, jednak nie bierze udziału w młodzieńczych kłótniach i sporach. Przeszkadza mu w tym osiągnięta - mimo wszystko - dojrzałość oraz bagaż doświadczeń życiowych. Na szkolną rzeczywistość Józio patrzy jak zza szyby.

Józio jest...

Podobne wypracowania