Witold Gombrowicz „Ferdydurke” - Hurleccy - charakterystyka
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Ostatnim miejscem, w które przenosi się akcja powieści jest tradycyjny, ziemiański dwór. Należy on do wujostwa Józio - rodziny Hurleckich. W przeciwieństwie do poprzednich bohaterów - Młodziaków, których cechował ekstremalny liberalizm, Hurleccy szczycą się skrajnie konserwatywnymi poglądami.
W rodzinie panują zasady niczym w osiemnastowiecznym dworze szlacheckim. Przestrzegana jest tutaj hierarchia społeczna, na szczycie której znajduje się właściciel posiadłości, wuj Konstanty. Jego woli byli podporządkowani inni mieszkańcy dworu oraz służba. Na dworze przestrzega się tradycji i obyczajów - niestety, nie są to chlubne zwyczaje. Narrator nakreśla czytelnikowi sytuację, przedstawia spracowanych, zmęczonych chłopów, którzy wraz z całymi rodzinami przymierają głodem. Obok nich żyją przejedzeni i znudzeni mieszkańcy dworu, którzy niebawem zachorują od pazerności, łakomstwa i lenistwa. Cały dzień mieszkających na dworze mieszkańców można streścić w jednym zdaniu: „Spacerujom, żrom, parlujom, parlefrance i się nudzom”.
Spokojną hierarchię zakłóca przybycie Miętusa i Józia. Wkradają się oni w poukładany świat w poszukiwaniu idealnego parobka, zakłócając tym samym „naturalny bieg rzeczy”. Miętus zachęca lokaja do przeciwstawienia się panu - akt ten wprowadza element chamstwo w poukładaną od wieków relację. Kiedy parobek przeciwstawia się swojemu panu, wywiązuje się pomiędzy stanami bijatyka. Ten moment symbolizuje zniszczenie dotychczasowych konwencji i przełom w relacjach między stanami.
„Ferdydurke” Gombrowicza należy do nurtu powieści awangardowej. Poprzez opowiedziane historie autor pragnie przedstawić czytelnikowi głębszy, ukryty sens. Ukazując dwór Hurleckich, stara się w groteskowy sposób uświadomić czytelnikowi skamieniałość międzyludzkich relacji społecznych. Prorokuje też rewolucję obyczajową i koniec dotychczasowego ładu społecznego.
Gombrowiczowska powieść jest pełna sprzeczności i nonsensu. Już sam tytuł zapowiada dzielo niejednoznaczne i trudne w interpretacji. Krytycy literatury, zastanawiając się nad znaczeniem tytułu, doszli do następujące wniosku: „to słowo znaczy tyle, że nic nie znaczy. Brak sensu jest jego sensem.” Analogicznie należy rozpatrywać perypetie bohaterów - być może wizyta Józio w dworze Hurleckich ma zupełnie inne znaczenie niż powyższa interpretacja? A może wcale nie ma znaczenia?
Podobne wypracowania do Witold Gombrowicz „Ferdydurke” - Hurleccy - charakterystyka
- Eliza Orzeszkowa „Dobra Pani” - opracowanie noweli
- Eliza Orzeszkowa „Dobra Pani” - problematyka noweli
- Eliza Orzeszkowa „Dobra Pani” - bohaterowie. Charakterystyka
- Hugh Lofting „Doktor Dolittle i jego zwierzęta” - opracowanie książki
- Henryk Ibsen „Dzika kaczka” - opracowanie dramatu
- Alfred Camus „Dżuma” - opracowanie utworu
- Witold Gombrowicz „Ferdydurke” - opracowanie książki
- Witold Gombrowicz „Ferdydurke” - Józio Kowalski - charakterystyka
- Witold Gombrowicz „Ferdydurke” - charakterystyka szkoły
- Witold Gombrowicz „Ferdydurke” - charakterystyka nauczycieli
- Witold Gombrowicz „Ferdydurke” - charakterystyka Zosi
- Witold Gombrowicz „Ferdydurke” - charakterystyka uczniów
- Andrzej Bobkowski - biografia, życiorys
- Harlan Coben - biografia, życiorys
- Maksym Gorki - biografia, życiorys
- Jan Tomasz Gross - biografia, życiorys
- Jerzy Andrzejewski „Bramy raju” - opracowanie utworu
- Jerzy Andrzejewski „Bramy raju” - streszczenie utworu
- Klęska Kordiana - czy Kordian poniósł klęskę? Juliusz Słowacki „Kordian”
- George Orwell „Folwark zwierzęcy” - opracowanie książki