Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Witold Gombrowicz „Ferdydurke” - charakterystyka Zosi

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powieść Witolda Gombrowicza należy do nurtu literatury absurdu i groteski. „Ferdydurke” zrewidowało spojrzenie na literaturę. Już sam tytuł powinien zastanowić czytelnika - znaczenie słowa „Ferdydurke” do dziś jest nierozszyfrowane. Sam Gombrowicz nie ustosunkował się do debaty, która wywiązała się wokół tego słowa. Najprawdopodobniej słowo to znaczy tyle, że nic nie znaczy. 

Akcja powieści dzieje się w trzech miejscach. Najpierw bohater spędza czas w klasie szkolnej, potem akcja przenosi się do liberalnego domu Młodziaków, aby ostatecznie znaleźć się w konserwatywnym dworze Hurleckich. Zosię - a właściwie Zutę - bohater poznaje na stancji u Młodziaków. Para inżynierów jest dumna ze swoich postępowych poglądów; Młodziakowie starają się być jak najbardziej nowoczesnymi ludźmi. Pęd do przodu wyraża się w każdym elemencie ich życia; w ubiorze, stylu życia czy sposobie mowy. Także rozmowy, które toczą się w domu Młodziaków są nacechowane nowoczesnością, rodzice są otwarci na nowe znajomości córki i w żaden sposób nie ograniczają jej wolności. Wręcz przeciwni, deklarują gotowość do finansowania jej zachcianek.

Mieszkanie Młodziakowie urządzają w sposób awangardowy;...

Podobne wypracowania