Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Taniec śmierci - Motyw danse macabre w literaturze i sztuce średniowiecznej. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Już w kulturach pogańskich taniec wykorzystywano jako sposób obłaskawienia śmierci oraz oswojenia się z myślą o niej. We wczesnym średniowieczu Kościół walczył z motywem „danse macabre”, ale w późniejszych wiekach funkcjonował on już niemal jako sprzymierzeniec Kościoła w walce - tym razem - o świadomość oraz sumienie wiernych.

Tańcząca śmierć (śmierć w tańcu z ludźmi) najczęściej przedstawiana była jako szkielet lub rozkładające się zwłoki, które czasem pokrywało robactwo. Miała to być przerażająca wizja, zapadająca  głęboko w ludzką pamięć, odciskająca się na psychice, budząc najskrytsze lęki.

Nieuchronna, niewzruszona, nieprzekupna śmierć nie omija nikogo - służącego czy pana - nie pozwala na ucieczkę czy „odroczenie wyroku”. Na domiar złego - zaprasza do ironicznego tańca, który kojarzy się raczej z radosną rozrywką, niż tragicznym końcem. Możemy odnaleźć wiele rycin, miniatur i obrazów, przedstawiających w ten sposób śmierć. Niektórym jej przedstawieniom towarzyszy szkieletowa świta, która wciąga do tańca najróżniejsze osoby.

Najwcześniejsze obrazy przedstawiające „danse macabre” to taneczne koła, w których przeplatają się między sobą...

Podobne wypracowania