Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią” - obraz epoki średniowiecza w utworze - opis

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią” stanowi nie tylko ukazanie przerażającej śmierci, które ma uświadomić, jak ważne powinno być dbanie o moralne i etyczne standardy życia; życia, w którym człowiek nie pozwala sobie na oderwanie od ideałów i myśli o wieczności.

Przytoczony dialog ma przygotowywać ludzi do śmierci, przypominać im o jednej z najważniejszych maksym epoki średniowiecza: „vanitas vanitatum et omnia vanitas” („marność nad marnościami i wszystko marność”), pochodzącej z biblijnej „Księgi Koheleta”. Kiedy dochodzimy do pewnego momentu naszego życia (czasem niestety dopiero u jego kresu), zdajemy sobie sprawę z tego, jak mało ważne było wszystko, co pochłaniało nas do tej pory. Nierzadko zdobycie pewnych rzeczy materialnych wydawało nam się najważniejsze; później okazywało się, że zatraciliśmy gdzieś to, co naprawdę się liczyło.

Mistrz z „Rozmowy” jest oczytanym, uczonym człowiekiem, Śmierć to zaś gnijące, kobiece truchło. Obydwoje dostrzegają sprawy, które pozostają dla wielu niezauważone. „Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią” obnaża wiele niedoskonałości ówczesnego społeczeństwa. Napisana w formie humorystycznej, zwraca przede wszystkim...

Podobne wypracowania