Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią”, Charles Baudelaire „Taniec Śmierci” - motyw tańca śmierci (danse macabre). Porównanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią” to dialog, umożliwiający nam lepsze zrozumienie sytuacji uczonego człowieka - Mistrza - który nie potrafi wyzbyć się nadziei, że Śmierć, która po niego przyszła, da mu jeszcze trochę czasu lub też - jeszcze jedną szansę.

Śmierć została tutaj przedstawiona jako kobieta, będąca w stanie zaawansowanego rozkładu, która przeraża swoim wyglądem i uświadamia marność ludzkiego żywota, zwłaszcza jego materialnej części. Piętnuje ona pogoń za doczesnymi wartościami, które w ostatecznym rozrachunku stają się mało ważne, wręcz marginalne. Śmierć jest nieuchronna - bohaterka utworu ma wiec za zadanie ostrzec tych, którzy jeszcze pozostali przy życiu i mają szansę się uratować przed potępieniem.

Śmierć w „Rozmowie” pokazuje jak niewiele znaczą różnice klasowe, pozycja społeczna osób, którym wydawało się, że są lepsze – pod wszelkimi względami - od innych. Umierający panowie, boją się tak samo jak służący, są poddawani sprawiedliwemu osądowi, stają przed koniecznością oceny całego życia, wszystkich uczynków (zarówno dobry, jak i złych), których suma złoży się na ich dalszy los.

Baudelaire w swoim „Tańcu ze Śmiercią”...

Podobne wypracowania