Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Pieśni o Rolandzie” - charakterystyka Rolanda

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Roland jest głównym bohaterem poematu rycerskiego pt.: „Pieśń o Rolandzie”. Jest on francuskim hrabią i siostrzeńcem cesarza Karola Wielkiego. Do dziś uważa się go za ideał średniowiecznego rycerza.

Roland miał piękne, atletyczne ciało oraz nienaganną postawę. Na kartach tekstu odziany został w zbroję, nosi złote ostrogi, jego hełm zdobią drogocenne klejnoty. Utwór nie skupia się zbytnio na jego fizyczności, więc pozostałych szczegółów możemy się tylko domyślać. Czytając „Pieśń o Rolandzie” możemy przekonać się o niesamowitej sile rycerza-  w momencie, gdy dmie w róg, jego dźwięk rezonuje na odległość trzydziestu mil.

Roland to nie tylko wierny swej ojczyźnie rycerz, lecz również głęboko oddany Bogu chrześcijanin. Określany jest wieloma przymiotami, takimi jak: dzielny, mężny, szlachetny, a także - wspaniałego serca, zacny i potężny hrabia, pyszniejszy od lwa lub leoparda. Dla swego króla Karola zdobywa nowe ziemie, mężnie walczy i jest w stanie poświęcić swe życie dla dobra kraju i jego zwycięstwa. Jest wrażliwy, dba o swoich towarzyszy podróży, opłakuje śmierć Oliviera, modli się za dusze zmarłych, którzy walczyli u jego boku.

Roland jest honorowym rycerzem, nie...

Podobne wypracowania