„Pieśni o Rolandzie” - charakterystyka Rolanda
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Roland jest głównym bohaterem poematu rycerskiego pt.: „Pieśń o Rolandzie”. Jest on francuskim hrabią i siostrzeńcem cesarza Karola Wielkiego. Do dziś uważa się go za ideał średniowiecznego rycerza.
Roland miał piękne, atletyczne ciało oraz nienaganną postawę. Na kartach tekstu odziany został w zbroję, nosi złote ostrogi, jego hełm zdobią drogocenne klejnoty. Utwór nie skupia się zbytnio na jego fizyczności, więc pozostałych szczegółów możemy się tylko domyślać. Czytając „Pieśń o Rolandzie” możemy przekonać się o niesamowitej sile rycerza- w momencie, gdy dmie w róg, jego dźwięk rezonuje na odległość trzydziestu mil.
Roland to nie tylko wierny swej ojczyźnie rycerz, lecz również głęboko oddany Bogu chrześcijanin. Określany jest wieloma przymiotami, takimi jak: dzielny, mężny, szlachetny, a także - wspaniałego serca, zacny i potężny hrabia, pyszniejszy od lwa lub leoparda. Dla swego króla Karola zdobywa nowe ziemie, mężnie walczy i jest w stanie poświęcić swe życie dla dobra kraju i jego zwycięstwa. Jest wrażliwy, dba o swoich towarzyszy podróży, opłakuje śmierć Oliviera, modli się za dusze zmarłych, którzy walczyli u jego boku.
Roland jest honorowym rycerzem, nie prosi nikogo o pomoc i sam walczy z wrogiem wierząc, że ma za sobą siły potężniejsze od własnego ramienia i miecza. Dowodzi tylną strażą armii Karola Wielkiego, co mówi mu, że zasłużył na wielkie zaufanie władcy.
Bezgranicznie ufa Bogu i wierzy, że znajduje się po właściwej stronie, a jego walka jest słuszna. Odmawia pokutę, zażarcie modli się do swego Pana. Koń i miecz to jego dwa atrybuty, do których jest bardzo przywiązany. Nawet na łożu śmierci, mając świadomość końcu swego życia, kładzie pod swym ciałem róg oraz miecz, a twarz zwraca w kierunku ojczyzny - Hiszpanii. Jedyną rzeczą, jakiej nie może znieść, jest myśl o tym, że jego atrybuty i święte relikwie trafią w niepowołane ręce - w ręce ludzi, którzy nie tylko nie będą w stanie ich docenić, ale wręcz je zbezczeszczą. Gdyby mógł i miał jeszcze dostatecznie dużo sił, postarałby się jakoś je uchronić. W ostateczności decyduje się na gest skrycia tych przedmiotów właśnie pod własnym ciałem. W momencie śmierci zwraca się do Boga ufając, że właśnie w ten sposób powinien dokonać żywota.
Na wieść o jego śmierci, narzeczona Rolanda upada i kona - ta informacja kosztowała ją życie. To również świadczy o tym, jak szlachetnym i wspaniałym był człowiekiem. Ten średniowieczny rycerz to uosobienie wszelakich cnót oraz cech, jakie sprawiają, że zasługuje on na miano autorytetu, wzoru do naśladowania. Jego patriotyzm, oddanie, wiara, męstwo, cnotliwość i odwaga to przymioty, których brakuje w dzisiejszym świecie. Jego waleczność, upór w dążeniu do celu, a przede wszystkim – fakt, że hołduje dobru to cechy, których możemy mu zazdrościć. Przepełniała go szlachetność, która wymagała od niego wszelkich wyrzeczeń. Jednak Roland ani przez moment nie zwątpił w słuszność swojego postępowania. Ufał, że wybrał właściwą drogę.
Podobne wypracowania do „Pieśni o Rolandzie” - charakterystyka Rolanda
- Różne sposoby przedstawiania miłości na przykładzie „Pieśni nad Pieśniami” oraz „Hymnu o Miłości”
- „Antygona” - charakterystyka Antygony z elementami rozprawki
- „Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią” - Motyw śmierci w „Rozmowie Mistrza Polikarpa ze Śmiercią”. Opracowanie
- Filozoficzne treści w „Rozmowie Mistrza Polikarpa ze Śmiercią”
- „Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią” - Motyw danse macabre w „Rozmowie Mistrza Polikarpa ze Śmiercią”. Opracowanie
- „Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią” - Wizerunek Śmierci w „Rozmowie Mistrza Polikarpa ze Śmiercią”
- Miron Białoszewski „Wywiad”, „Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią” - motyw śmierci. Porównanie
- Taniec śmierci - Motyw danse macabre w literaturze i sztuce średniowiecznej. Opracowanie
- „Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią” - obraz epoki średniowiecza w utworze - opis
- „Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią”, Charles Baudelaire „Taniec Śmierci” - motyw tańca śmierci (danse macabre). Porównanie
- „Pieśni o Rolandzie”, „Legenda o św. Aleksym” - ideał rycerza a ideał ascety. Charakterystyka porównawcza Rolanda i św. Aleksego
- „Pieśń o Rolandzie” - charakterystyka średniowiecznego rycerza na podstawie „Pieśni o Rolandzie”
- „Ars moriendi” - sztuka umierania w literaturze i sztuce średniowiecza. Opracowanie zagadnienia
- „Pieśń o Rolandzie” - wzorzec idealnego rycerza na przykładzie Rolanda
- Motyw cierpienia w literaturze na przykładzie „Księgi Hioba” - opracowanie
- „Księgi Hioba” - charakterystyka Hioba
- Człowiek wobec losu - motyw przeznaczenia na podstawie „Króla Edypa” Sofoklesa
- Sofokles „Król Edyp” - Motyw władzy w „Królu Edypie” - opracowanie
- Motyw rodziny - „Antygona”, „Król Edyp” Sofoklesa - opracowanie
- Safona „Pożegnanie uczennicy” - motyw miłości w wierszu Safony i innych utworach antycznych. Opracowanie