Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Pieśni o Rolandzie”, „Legenda o św. Aleksym” - ideał rycerza a ideał ascety. Charakterystyka porównawcza Rolanda i św. Aleksego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Roland jest niewątpliwie ideałem średniowiecznego rycerza. Pełen cnót, silny, męski, odważny, wierny swojemu Panu i stawiający na pierwszym miejscu honor, stał się wzorem do naśladowania, a może i pierwowzorem dla wielu późniejszych bohaterów literackich. Wyposażony jest w solidną zbroję, dzierży u boku potężny miecz (Durendal) i tarczę.

Rycerz nie okazywał strachu, być może wcale go nie odczuwał, będąc do reszty pochłonięty wiarą w słuszność swojego postępowania. Nawet w chwili śmierci nie pozwolił, by zawładnęły nim ból czy panika. Do końca myślał trzeźwo, wcześniej nie bał się walczyć z wielokrotnie przeważającymi siłami wroga. Mistrzowsko władał mieczem i szanował ciała poległych towarzyszy - na polu bitwy ronił prawdziwe łzy, ale los swoich kompanów, podobnie jak swój własny, oddawał w ręce Boga, ufając, że On najlepiej będzie wiedział, jakie postępowanie jest słuszne.

Podstęp uważał za największą hańbę i nie wyobrażał sobie, by można było, nawet za cenę śmierci, uciec z pola walki. Zrozumiał, jak bardzo się mylił, widząc śmierć ukochanych towarzyszy, którzy poszli za nim, nie chcąc okazać się gorszymi.

„Legenda o świętym Aleksym” przybliża nam sylwetkę ideału ascety, który mając do...

Podobne wypracowania