Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Człowiek wobec losu - motyw przeznaczenia na podstawie „Króla Edypa” Sofoklesa

Według starogreckich wzorców, władza nad życiem człowieka należy do przeznaczenia. Nic, czego by nie zapisano, zdarzyć się nie może. Czy to prawdziwa wizja życia ludzkiego? Fatum, któremu nie mogli się oprzeć ani starożytni Grecy, ani ich bogowie i dziś pełni ogromną rolę w ludzkiej świadomości. Współczesny człowiek również z niepokojem spogląda  w przyszłość, pytając o to, co przyniesie mu los. Stąd też warto poruszyć temat przeznaczenia, o którym dzięki dziełom starożytnych, możemy się wiele dowiedzieć.

Dzięki zachowanym tragediom Ajschylosa, Sofoklesa i Eurypidesa, poznajemy sposób postrzegania świata przez starożytnych Greków. Jednymi z najwybitniejszych tekstów, które dotykają bezpośrednio tematu przeznaczenia, są utwory Sofoklesa opisujące losy rodu Labdakidów: „Król Edyp”, „Antygona i „Edyp w Kolonie”. W moim wypracowaniu skupię się na pierwszym z wymienianych dzieł.

Historia Edypa to niekończące się zmagania z przeznaczeniem, którego nie można obłaskawić ani oszukać. Fabuła sztuki zawiązuje się, kiedy Edyp obejmuje tron Teb. Bohater nie wie jeszcze, jak słoną karę będzie musiał zapłacić za czyny, których nie popełnił świadomie. Jednak...

Podobne wypracowania