Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Księga Koheleta - filozofia zawarta w księdze - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Vanitas vanitatum et omnia vanitas”- któż dziś nie zna tego pamiętnego zwrotu? Wiele osób go słyszało, część kojarzy, że może pochodzić z mitologii, zaś garstka wie, że zaczerpnięto go z Wulgaty. Tylko nieliczni pamiętają, iż oznacza: „marność nad marnościami i wszystko marność” (dosłownie: „marność najmarniejsza i wszystko marność”). To prawda, a może tylko slogan? Bez znaczenia. Ważne jest, że właśnie do tego jednego zdania sprowadza się cała mądrość i filozofia „Księgi Koheleta”.

Szacuje się, że być może zostałą stworzona w III wieku przed Chrystusem. W przeszłości często przypisywano jej autorstwo królowi Salomonowi. Według kanonu Kościoła Rzymskokatolickiego zalicza się ją do ksiąg Starego Testamentu, jako księgę dydaktyczną. Kohelet, wbrew mniemaniu, nie jest imieniem, to godność. To określenie wysokiego stanowiska w społeczeństwie, najczęściej pojmowanego jako orator, mówca czy kaznodzieja. Stąd też inne nazwy księgi: „Księga Kaznodziei”, „Księga Eklezjastesa”, „Księga Mądrości Salomona”.

Vanitas - marność. Jak to rozumieć? Nic nie ma sensu? Wszystko jest puchem marnym? Czy należy się położyć i w całym brudzie jestestwa oczekiwać końca czasów?...

Podobne wypracowania