Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Księgę Koheleta” - Motyw przemijania w oparciu o „Księgę Koheleta”. Opracowanie

Pewien grecki filozof wyraził swój pogląd na temat całego istnienia jednym krótkim stwierdzeniem: „panta rei” - wszystko płynie. „Nie można wejść dwa razy do tej samej rzeki, bo już nowe napłynęły w nią wody”. Wszystko płynie i wszystko przemija. To pesymistyczna prawda, z którą zdaje się zgadzać autor biblijnego dzieła, któremu historia nadała nazwę „Księga Koheleta”. Jak dokładnie przedstawia się sprawa przemijania według natchnionego autora?

Najbardziej znanym cytatem z „Biblii”, są słowa: „w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”. A jaki jest najbardziej znany cytat z „Księgi Koheleta”? Jeśli się komuś podpowie, dokończy: „marność nad marnościami i wszystko marność”. Tak, vanitas to kluczowe słowo w życiowych mądrościach, jakie Kohelet, czyli Kaznodzieja, chciał oznajmić czytelnikowi. Co dokładnie należy rozumieć jako marność? Czy wszystko jest marnością? Czy więc powinniśmy położyć się i nic nie robić do końca życia?

Marnością nazywa Kohelet wszystko to, co jest marnością w oczach Boga. Gdy nastąpi koniec czasów, przyjdzie Bóg i wejrzy w serce każdego człowieka. Zobaczy uczynki zarówno dobre, jak i złe.  Ale nie spojrzy On ani...

Podobne wypracowania