Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Cechy gatunkowe i problematyka fraszek Jana Kochanowskiego

„Fraszki” Jana Kochanowskiego to obszerny zbiór krótkich utworów, bardzo różnorodny pod względem tematycznym, ale także i formalnym. Kochanowski tworzył po łacinie i po polsku, co było rzeczą dość powszechną w dobie renesansu. Także jego fraszki powstawały w tych dwóch językach. Łaciński zbiór nosi tytuł „Foricoenia”, natomiast polskie wydania to: „Fraszki pierwsze”, „Fraszki wtóre” i „Fraszki trzecie”.

Fraszka, jako gatunek, stanowi formę raczej luźną, dzięki czemu nadaje się do poruszania wszelkich tematów, zarówno poważnych, jak i żartobliwych. Właściwie jedynymi jej niezmiennymi wyznacznikami jest niewielki rozmiar i wierszowana forma. Jej nazwa wywodzi się od włoskiego słowa „frasca”, oznaczającego dosłownie gałązkę, a w przenośni, rzecz błahą. Na ogół dotyczyła spraw mało istotnych, przedstawiała krótką anegdotę, a kończyła się puentą lub morałem. Jednak twórczość Kochanowskiego jest dowodem iż, podobnie jak wiersze refleksyjne, fraszki mogą poruszać tematykę filozoficzną bądź egzystencjalną.

Trudno określić jednoznaczne cechy gatunkowe fraszek Jana Kochanowskiego, bo choć generalnie są krótkie,...

Podobne wypracowania