Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Dzieje Tristana i Izoldy” jako przykład romansu rycerskiego - cechy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Dzieje Tristana i Izoldy” jest typowym przykładem romansu rycerskiego, gatunku, który pojawił się jako jedna z odmian romansu w piętnastym i szesnastym wieku. Do dziś potrafi nas zachwycić treścią i bogactwem, jakie ze sobą niesie. Można wszak nie znać dziejów bohaterów, ale czy ktokolwiek nie słyszał o tym tytule? Romans rycerski charakteryzuje kilka wyjątkowych cech. Zwróćmy uwagę na najważniejsze z nich.

Użyte w tytule słowa „dzieje” to celowy zabieg służący temu, by wskazać na chronologiczny bieg wydarzeń, bez jakichkolwiek retrospekcji (utwór bowiem otwiera bardzo konkretny i rzeczowy fakt o urodzeniu, a kończy informacja o śmierci pierwszoplanowego bohatera - Tristana) czy imion pary głównych bohaterów (mimo, iż na początku utworu można przeczytać tylko o losach młodzieńca, to w późniejszych scenach, gdy już pojawia się Izolda, ich uczucia, wątpliwości i dramaty, poglądy i opinie są przedstawiane z takim samym natężeniem, są tak samo istotne).

Narracja skupia się na zdarzeniach i przygodach bohaterów. Nie są to więc tylko rozważania poddające analizie psychologiczne cechy, predestynujące danego bohatera do dokonania takiego, a nie innego wyboru, co także jest cechą wyróżniającą...

Podobne wypracowania