Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Dzieje Tristana i Izoldy” - charakterystyka króla Marka

Lektura dziejów i losów postaci króla Marka była dla mnie wspaniałym doświadczeniem. To prawdziwa przyjemność, iż ponownie mogę zanurzyć się w życie tej wielkiej osoby.

Na samym początku opowieści, władca Kornwalii oddaje rękę siostry Riwalenowi. Po kilku latach na dworze Króla Marka pojawia się chłopiec. Tristan, bo o niego tu chodzi, był  owocem małżeństwa miłości wyżej wymienionej pary. Od momentu przybycia, król obdarzył chłopca miłością i opieką. Ani kłamstwa, ani oszczerstwa, ani pomówienia nie zdołały wzruszyć tego uczucia. Źli i zazdrośni wielmoże dybali na szansę zachwiania tymi relacjami, jednak bezskutecznie.

Marek żywił niezwykłe uczucie do swojej małżonki. Jaskółki przyniosły mu włos, szczerszy niż złoto, dzięki czemu ta platoniczna miłość mogła trwać. Wierzono, że Brangien, wierna służąca swojej pani, podała królowi Markowi resztę magicznego wina. Zamiast wyrzucić je do morza, napoiła nim władcę, który od tego dnia pałał głęboką miłością. Wierzono również, że miłość, jaką ten wyjątkowy człowiek żywił i pielęgnował, była prawdziwa i silniejsza niż wszystkie przeciwności świata (bez ingerencji magii czy sił nadprzyrodzonych). Bo czyż może istnieć miłość tak prawdziwa, że ranne...

Podobne wypracowania