Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Dlaczego „Zemsta” jest komedią? - Aleksander Fredro „Zemsta”

Chyba nikt po przeczytaniu „Zemsty” Aleksandra Fredry nie ma wątpliwości, że miał do czynienia z komedią. Przede wszystkim dlatego, że utwór jest zabawny, śmieszą same postacie, ich zabawne powiedzenia i zachowania. Niewątpliwie wszechobecny komizm pozwala zaliczyć dramat Fredry do gatunku komedii, choć teoria literatury wskazuje, że nie komizm stanowi główne kryterium kategoryzacji.

Komedia to rodzaj dramatu ze szczęśliwym zakończeniem. Konflikt zostaje rozwiązany pomyślnie – i to dla wszystkich bohaterów pozytywnych. Jedynie czarne charaktery mogą na końcu ponieść karę, choć niekoniecznie. Główny wątek „Zemsty” dotyczy miłości Wacława i Klary. Mamy tu sytuację podobną do tej z Szekspirowskiej tragedii pt.: „Romeo i Julia”. Bohaterowie Szekspira umierają śmiercią samobójczą, Wacław i Klara stają na ślubnym kobiercu, udaje im się przezwyciężyć wzajemną niechęć ich rodzin i poprzez małżeństwo zakończyć trwający od pokoleń spór. Tym samym pomyślnie kończy się wątek sporu o zamek, Rejent i Cześnik w końcu się godzą. Także Podstolina osiąga swój cel, wychodząc za mąż, w toku akcji zmienia się co prawda kandydat, ale wdowie zależało na poprawie sytuacji majątkowej, a nie na uczuciu, jest...

Podobne wypracowania