Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Juliusz Słowacki „Hymn”, Antoni Słonimski „Smutno mi Boże” - interpretacja i analiza porównawcza

Kiedy dokładnie przyjrzymy się wierszom „Smutno mi Boże” Antoniego Słonimskiego i „Hymn” Juliusza Słowackiego, zauważymy ich podobieństwo. Słonimski – pisarz współczesny - odnosi się wszak do twórczości romantycznego poety i do tradycji romantycznej liryki.
„Hymn” Juliusza Słowackiego, powstał w 1836 roku podczas jednej z podróży poety. Już sam tytuł – określenie garunku literackiego – wskazuje na to, że utwór posiadać będzie podniosły charakter. Podmiot liryczny wypowiada się w nim w pierwszej osobie liczby pojedynczej. W pierwszej zwrotce wyraża on swój zachwyt nad pięknem przyrody i wszelkich zjawisk, jakie zostały stworzone przez Boga. Pomimo cudownego otoczenia, w głębi duszy pozostaje smutny. W drugiej strofie podmiot podkreśla, że swoją prawdziwą twarz i „ głębię serca” chce ujawnić przed Bogiem - Stwórcą.

W kolejnej strofie Słowacki pragnie ukazać jak bardzo tęskni on za krajem swego dzieciństwa. Porównuje się do małego dziecka, płaczącego za matką. Przypomina mu o niej wiele rzeczy, między innymi są to bociany, które zostały przez niego dostrzeżone, kiedy przelatywały po niebie. W dwóch kolejnych strofach autor wyraża swoją niepewność...

Podobne wypracowania