Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Michał Anioł „Pieta watykańska” - opis, interpretacja rzeźby

Michał Anioł Buonarotti, genialny twórca włoskiego renesansu, pozostawił po sobie wspaniałą (objętościowo i jakościowo) spuściznę artystyczną, której przeznaczeniem było głównie zdobienie obiektów sakralnych Rzymu, Watykanu i większych miast północnej Italii. Rzeźba „Pieta”, znajdująca się obecnie w Bazylice św. Piotra w Rzymie, jest jednym z czterech artefaktów tego artysty odnoszących się do sceny cierpienia Marii tuż po zdjęciu Chrystusa z krzyża. Stanowi jednocześnie jedno z niewielu dzieł tego artysty, które zostało przez niego w pełni wykończone.

„Pietę” uznaje się za klasyczne arcydzieło sztuki renesansowej ze względu na jej niezwykłą harmonię, elegancję i skupione nawet w najmniejszych detalach piękno. Buonarotti posłużył się tu jednak również wzorcami antycznymi (helleńska doskonałość ciała Chrystusa), a także estetyką gotycką, która wpłynęła na kształt obfitej, planowo zrytmizowanej draperii szat Marii.

Pomimo sporej dozy naturalizmu, z jaką ukazane zostały obie postaci, ciało Chrystusa nosi na sobie jedynie ślady przebicia gwoździami na dłoniach i stopach oraz zaledwie delikatnie zaznaczoną ranę po mieczu, twórca nie zdecydował się więc na wierne, realistyczne...

Podobne wypracowania