Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Krytyka narodu, społeczeństwa i poszczególnych jednostek w „Kordianie” Słowackiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Kordian” powstał w 1833 roku, a jego akcja w III akcie dotyczy wydarzeń z roku 1829, kiedy to doszło do koronacji Mikołaja I na króla Polski. Jest to więc utwór odnoszący się do wydarzeń współczesnych autorowi. Poeta zawarł w dramacie ocenę powstania listopadowego, a szczególnie jego przywódców i społeczeństwa polskiego - zarówno patriotów, jak i zwolenników obcej władzy.

Przekrój społeczeństwa, jego różne postawy wobec zbliżającej się koronacji widać w pierwszej scenie III aktu. Zebrany tłum przygląda się dekoracjom na placu zamkowym, wszyscy są ciekawi wyglądu i zachowania cara oraz dostojników, choć nie wszyscy są przychylni obcemu władcy. Żołnierz odważnie wyraża swój stosunek do rosyjskiego imperatora, śpiewając: „Boże, pochowaj nam króla!”. Jednak wiele osób przyszło podziwiać piękne dekoracje i stroje, część nawet przyłączyła się do radosnych tańców i pijaństwa na placu. Lud okazuje się przede wszystkim bierny. Nawet jeśli nie pragnie wiedzieć cara na polskim tronie, pociąga go kolorowa, szumna oprawa ceremonii. Jeden z młodzieńców zachwyca się dekoracjami estrady i ubiorem dam: „Lecz patrzaj, phttp://wypracowania.pl/admin/articles/addióra,...

Podobne wypracowania