Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tadeusz Makowski „Jazz” - opis obrazu, interpretacja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tadeusz Makowski, jeden z najwybitniejszych malarzy XX wieku, stworzył „Jazz” w 1929 roku. Dzieło należy do serii pięciu płócien przedstawiających motywy muzyczne. „Jazz” jest obrazem unikatowym, w czasie kiedy powstawał nie było drugiego dzieła o podobnej tematyce. Na obrazie wyraźnie widać indywidualny styl Makowskiego, który wykrystalizował się właśnie w okresie lat 30.

Uproszczonym, syntetycznym elementom obrazu artysta nadał geometryczne kształty oraz obrysował je konturem. Przynosi to skojarzenie z ekspresjonizmem i elementami kubizmu. Tematem obrazu jest kilka postaci sprawiających wrażenie, składających się z figur geometrycznych, kukiełek wystruganych z drewna. Każda z nich gra na instrumencie (trąbka, saksofon, skrzypce, bęben, tamburyn), zaś tłem obrazu są barwne plamy. Przyklejone, a raczej wystrugane na twarzach figurek uśmiechy, kojarzą się ze sztucznym uśmiechem cyrkowych klaunów. Pozornie ciemna kolorystyka obrazu, utrzymana w tonacjach brązów i żółci, rozświetlona jest przez – charakterystyczne dla artysty – snopy jasnego światła. Te specyficzne elementy iluministyczne są charakterystyczne malarstwa Makowskiego. Postać-kukła to również popularny wątek w jego twórczości,...

Podobne wypracowania