Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stanisław Wyspiański „Wesele” - charakterystyka Gospodarza

Gospodarz w dramacie Stanisława Wyspiańskiego to postać bardzo ciekawa. Jest on przedstawicielem inteligencji, który wziął ślub z chłopką. Staje się więc on niejako spoiwem między chłopami a ludnością z miasta. Posiada swoją chatę na wsi, w której odbywa się tytułowe wesele. Również samo jego określenie – Gospodarz - sugeruje, że w utworze pełni ważną rolę.

Charakteryzując Gospodarza, nie sposób pominąć zamiłowania do kultury chłopów. O jego ludomanii świadczy związek małżeński, który zawarł dziesięć lat przed opisywanymi wydarzeniami. W mieszkańcach wsi imponują mu siła fizyczna i duchowa. „A bo chłop i ma coś z Piasta, coś tych królów Piastów – wiele”, „bardzo wiele, wiele z Piasta; chłop potęgą jest i basta” - te słowa odzwierciedlają stosunek Gospodarza do ludzi, z którymi się zjednał. Dostrzega on w nich szlachetne dziedzictwo Piastów; wrażenie robią na nim chłopi modlący się w kościele, uprawiający pola – widzi w nich wielką godność. O respekcie, jakim darzy mieszkańców wsi, przekonuje jego obawa przed ponownym powstaniem, takim jak w 1846 r. Mówi, że: „To, co było, może przyjś”; sam wspomina jak zadźgano jego ojca. Ten niechlubny...

Podobne wypracowania