Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Julian Tuwim „Bal w Operze” - interpretacja i analiza wiersza

„Bal w Operze” to ostra satyra, wymierzona w rzeczywistość polityczną i społeczną II Rzeczpospolitej. Poemat powstał w 1936 roku, a z powodu ostrego, czasem wręcz wulgarnego języka i śmiałej obyczajowo tematyki spotkał się z niezbyt przychylnym przyjęciem. Utwór opowiada o wystawnym balu w tytułowej operze: przygotowaniach do uroczystości, uczestnikach, kolejnych etapach balu aż do iście apokaliptycznego zakończenia, kiedy to wszyscy uczestnicy, służba i tajniacy zostają porwani prosto do piekła. W ostrych słowach Tuwim piętnuje zachowanie elit dwudziestolecia międzywojennego, poświęcających czasa na rauty i przyjęcia.

„I Dzisiaj wielki bal w Operze.
Sam Potężny Archikrator
Dał najwyższy protektorat,
Wszelka dziwka majtki pierze
I na kredyt kiecki bierze,
Na ulicach ścisk i zator,
Ustawili się żołnierze”.

Imprezie takiej rangi muszą towarzyszyć konieczne przygotowania - zmobilizowano więc tajniaków do ochrony wybitnych osobistości. Jednocześnie do balu przygotowują się także dziwki i uliczne męty - czując okazję do zarobku. Tuwim odmalowuje najniższe ludzkie instynkty, skłonność do chwalenia się bogactwem, wystawnego życia, pokazywania w dobrym towarzystwie, obżarstwo, opilstwo i swobodę seksualną....

Podobne wypracowania