Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „Quo vadis” - przemiana wewnętrzna Marka Winicjusza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Marek Winicjusz jest postacią, która przechodzi gruntowną metamorfozę i zmianę światopoglądową, spowodowane głównie przez miłość do kobiety, lecz również i inne czynniki.

Winicjusz jest początkowo typowym rzymskim patrycjuszem. Od dzieciństwa przyzwyczajony do dobrobytu, wręcz zbytku, traktuje świat jako swoją własność. Nawet żołnierski mundur nie potrafi ukrócić jego charakteru. Jest rozmiłowany w czczych przyjemnościach, spędza życie na zabawach i biesiadach, z łatwością zdobywając kobiety i z nie mniejszą łatwością pozbywając się ich. Jest również człowiekiem gwałtownym i porywczym, działającym pod wpływem impulsów raczej, aniżeli przemyśleń i planów.

Jego przemiana rozpoczyna się w momencie poznania chrześcijańskiej zakładniczki Ligii. Winicjusz początkowo traktuje ją jak każdą napotkaną kobietę, chcąc uczynić ją swoją kochanką i dać upust swym żądzom. Później przekonuje się jednak, że uczucia, jakie żywi do Ligii różnią się od wszystkich poprzednich przelotnych miłostek.

Metamorfoza Winicjusza przebiega stopniowo, przede wszystkim ze względu na siłę jego charakteru i dotychczasowych przyzwyczajeń. Po ucieczce Ligii starym zwyczajem wpada we wściekłość i wymyśla niezliczone tortury i metody...

Podobne wypracowania