Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stefan Żeromski „Przedwiośnie” - charakterystyka Seweryna Baryki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Seweryn Baryka to ojciec głównego bohatera, Cezarego. Wychował się w Polsce, ale karierę urzędniczą zrobił z Rosji. W młodości nie otrzymał gruntownego wykształcenia i nie miał określonego zawodu. Chciał znaleźć jakąś posadę, dlatego drogą uczciwej pracy, ale też i protekcji, znalazł ją w Rosji, która była wymarzoną areną dorobku ludzi typu Seweryna. Tam wspinał się po szczeblach kariery, a kiedy osiągnął stabilizację majątkową, postanowił się ożenić. Wyruszył więc do Polski i tu w ciągu miesiąca znalazł odpowiednią kandydatkę, Jadwigę z Dąbrowskich i po ślubie zabrał ją do Rosji. Niedługo potem urodził im się syn, Cezary Grzegorz.

Baryka miał naturę człowieka nierozrzutnego, pieniądze przeznaczał na zakup wielu cennych rzeczy - mebli, dywanów, obrazów, biżuterii, książek. Jedną z książek darzył szczególnym sentymentem - był to pamiętnik z powstania listopadowego, w którym istniała wzmianka o dziadku Seweryna, Kalikście Grzegorzu Baryce. Pamiątkę tę należało „pilnować jak oka w głowie!” Seweryn z żoną często zmieniali miejsce zamieszkania, aż w końcu znaleźli się w Baku, tutaj Baryka objął wysokie stanowisko i zamienił mieszkanie na apartament, oszczędzał też pieniądze. Ludzie go cenili, zdobył szacunek i uznanie. Czasami...

Podobne wypracowania