Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Julian Ursyn Niemcewicz „Powrót posła” - charakterystyka Walerego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Walery to jeden z bohaterów komedii Juliana Ursyna Niemcewicza pt.: „Powrót posła”. Jest powodem do dumy Podkomorzego, gdyż bierze udział w Sejmie Czteroletnim, będąc członkiem stronnictwa patriotycznego. Wyznawane przez niego wartości oraz idee mają przynieść poprawę sytuacji w Rzeczypospolitej.

To młody mężczyzna, który jest już całkowicie ukształtowany. Wie, co jest dobre i jak ma do tego dążyć. Służbę ojczyźnie stawia ponad prywatnymi przyjemnościami, takimi jak wystawne przyjęcia czy odległe podróże. O swoim posłannictwie mówi do Szarmanckiego, który przechwala się swoimi dokonaniami w sferze towarzyskiej: „Powiem: że to bez zysku żadnego jeżdżenie/ (…)/ Pamiętać, żeś Polakiem, żeś obywatelem,/ Żeś najpierwsze twe winien ojczyźnie usługi”. Ten cytat najlepiej oddaje jego stosunek do Rzeczypospolitej i wiernej służby narodowi.

Jednak Walery nie ogranicza się tylko do działania na rzecz państwa. Ma także swoje plany i marzenia, jak chociażby ślub z Teresą. Jego miłość do tej kobiety jest tak silna, że udało jej się przetrwać niechęć rodziców przyszłej panny młodej oraz zaloty Szarmanckiego, który próbował zdobyć niewiastę na różne sposoby. Aby ostatecznie stanąć z nią na ślubnym kobiercu, zrzeka się nawet posagu, gdyż pod takim warunkiem Starosta Gadulski obiecał zgodzić się na to małżeństwo. Jak więc widać, jego miłość miała podłoże emocjonalne, nie liczył na wielki awans finansowy, jak niegdyś Gadulski. Walery przykłada wielką wagę do domu rodzinnego i funkcji jaką powinien pełnić. Jest wierny i oddany ideałom, które wpajali mu rodzice. Stara się nie przynosić im wstydu, a powiększać dobrą sławę domu.

Wartości, jakimi kieruje się bohater, są przeciwstawne do postaw Szarmanckiego i Gadulskiego. Jest to człowiek odpowiedzialny, godzien zaufania, zorientowany w sytuacji politycznej kraju oraz liczący się z innymi ludźmi. Syn Podkomorzego jest zdecydowanie postacią pozytywną. W „Powrocie posła” uosabia on wszystkie cechy, jakimi powinni kierować się ludzie, którym zależy na dobru ojczyzny, a także własnym, ale osiąganym w zgodzie z innymi.

Podobne wypracowania