Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Vincent van Gogh „Słoneczniki” - opis obrazu, interpretacja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Słoneczniki” to jeden z najsłynniejszych obrazów holenderskiego mistrza malarstwa, powstały w 1888 roku. Vincent van Gogh przebywał wówczas w Arles na południu Francji. Malarz był zafascynowany południowym krajobrazem, w liście do brata Theo pisał: „We wszystkim widać barwy starego złota, brązu, miedzi, a do tego zielonkawy lazur rozgrzanego do białości nieba”. We wszystkich obrazach okresu arlezjańskiego można odnaleźć fascynujący artystę żółty kolor.

„Słoneczniki” powstały w technice olej na płótnie. Na obrazie widzimy dwanaście słoneczników w dużym wazonie. Niezwykłe jest przede wszystkim odwzorowanie naturalności kwiatów, co uzyskał van Gogh dzięki zastosowaniu  impastowej faktury. Udało mu się również uzyskać unikalny, świetlisty kolor płatków, w którym przewagę zyskują żółcienie, wzmocnione jeszcze bladoniebieskim tłem.

Kwiaty odmalowane przez van Gogha mają swój niepowtarzalny charakter – wyraźnie widać, że artysta pragnie przedstawić esencję, istotę malowanego obiektu. Jednocześnie z obrazu można odczytać stan emocjonalny i odczucia samego artysty. Wskazuje na to przede wszystkim różnorodność i chaos faktury tła, która...

Podobne wypracowania