Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Leśmian „Gad” - czy utwór Leśmiana jest balladą? Rozprawka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wiele aspektów twórczości Bolesława Leśmiana wywodzi się z tradycji ludowej. Poeta kreuje światy odwołujące się do wierzeń funkcjonujących w takich właśnie realiach. Osadza swoje wiersze wśród pięknej a zarazem niebezpiecznej przygody. Podobne cechy przejawiają także ballady, wywodzące się z folkloru teksty, które prędko stały się obiektem zainteresowania poetów.

Wśród cech ballady możemy wymienić ludowość - wiąże się ona z obecnością przedstawicieli tego stanu. W takich utworach często pojawiają się postaci fantastyczne (np. zjawy). Na wydarzeniach często odciska swoje piętno przyroda, która w balladach staje się siłą sprawczą. Ballady zazwyczaj przypominają ludowe opowieści, w których przejawiają się charakterystyczne wierzenia. Co ważne, jest to gatunek synkretyczny - łączący cechy epiki, liryki i dramatu.

Przyjrzyjmy się teraz w jaki sposób cechy ballady przejawiają się w wierszu Bolesława Leśmiana pt. „Gad”. Już sam tytuł sugeruje nam bohatera fantastycznego, a fakt że staje się on kochankiem zwykłej kobiety doskonale obrazuje nam niezwykłość świata przedstawionego. Ważną rolę gra także przyroda, wśród której rozgrywają się opisane wydarzenia. Jest ona wszechobecna, także...

Podobne wypracowania