Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wiersze Bolesława Leśmiana - Język i wyobraźnia w poezji Leśmiana - rozwiń temat w kontekście utworu „Pan Błyszczyński”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bolesław Leśmian to poeta, którego styl do dzisiaj wyróżnia go spośród grona innych twórców. Światy, budzone do życia przez jego wyobraźnię, to miejsca gdzie fantastyka funkcjonuje na równi z rzeczywistością, tworząc niepowtarzalny nastrój. Także w warstwie językowej swoich utworów Leśmian wytyczał nowe ścieżki, używając wielu neologizmów. Przyjrzyjmy się jego stylowi, odwołując się do wiersza „Pan Błyszczyński”.

Sytuacja liryczna ukazana w tym dziele została za pomocą liryki pośredniej, w której postać mówiąca przypomina narratora. Dzięki temu otrzymujemy obszerny i barwny opis ogrodu, powołanego do życia przez Pana Błyszczyńskiego, za pomocą mocy jego oczu. W tym miejscu poza typową roślinnością, pojawiają się także Bóg, właściciel tego miejsca oraz zagadkowa dziewczyna. Połacie zieleni zwiedzane są przez twórcę ogrodu oraz Stwórcę świata. Dzieło człowieka pełne jest szczegółów, pojawiają się w nim sowy, liszaje na drzewach. Jednak jest to tylko imitacja, próba powtórzenia boskich dokonań. Najbardziej tajemnicza w ogrodzie pełnym zagadek jest dziewczyna. Nawet Pan Błyszczyński, który powołał do istnienia cały ten przybytek, nie...

Podobne wypracowania