Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kornel Makuszyński „120 przygód Koziołka Matołka” - motyw wędrówki i wędrowca - opracowanie

„120 przygód Koziołka Matołka” to książka dla dzieci, która powstała w wyniku współpracy Kornela Makuszyńskiego (tekst) i Mariana Walentynowicza (ilustracje). Dzieło to ukazało się w 1933 r. Zostało napisane czterozgłoskowcem, w którym każdy wers ma osiem sylab. Tytułowy bohater wyrusza w podróż po świecie, by odnaleźć Pacanów - miejscowośćw której rzekomo podkuwają kozy.

Już na początku przygody Koziołek Matołek pyta dwóch zajęcy, gdzie znajduje się cel jego podróży. Otrzymuje odpowiedź: „Idź przed siebie, trochę w prawo, trochę w lewo, przepłyń morze, przeskocz góry, aż napotkasz uschłe drzewo”. Jest to zapowiedź długiej drogi, roztaczającej się przed naszym bohaterem. Dzielny koziołek nie zraża sięi postanawia odnaleźć Pacanów.

Podczas tej podróży spotyka bohatera wiele przygód. Koziołek często cudem wychodzi cało z kolejnych opresji. Przydarza mu się wejść do miasta, w którym wydano prawo, że każdy przybysz z brodą zostanie ścięty. Nieumiejący czytać podróżnik przekracza bramy i traci głowę. Pomaga mu szewc, który przyszywa „głowinę” do reszty ciała. Innym razem bohater ma stać się potrawą baby Jędzy, tym razem udaje...

Podobne wypracowania