Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska „La précieuse” - interpretacja i analiza wiersza

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, La precieuse

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„La précieuse” z francuskiego oznacza bardzo wykwintną (aż do przesady) damę. Utwór ten jest przykładem charakterystycznej dla twórczości Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej formy poetyckiej, czyli – miniatury.

W zaledwie czterech wersach zawarty został bezpośredni zwrot do tytułowej postaci. Atrybutami tej kobiety są: futro, chiński piesek, parasol oraz róża. Wystrojona dama waha się nad kałużą. Najprawdopodobniej boi się ubrudzić, co z perspektywy takiej osoby jest wręcz oczywiste. Okazuje się, że mała „plama” wody stanowi dla niej wielką przeszkodę, której przekroczenie nie jest wcale takie łatwe. Przyglądający się tej sytuacji podmiot liryczny zadaje pytanie: „I jakżeż ty zrobisz krok w nieskończoność?”. Jest ono oczywiście retoryczne, ma na celu skłonienie czytelnika do refleksji.

Sytuację tę można odczytywać na wiele sposobów. Jednym z nich jest na pewno pokazanie ludzkiej bezradności. Tytułowa dama lubi otaczać się drogimi i wytwornymi przedmiotami, ale nie jest w stanie poradzić sobie z małą przeszkodą, jaką jest kałuża. Następnie pada pytanie o to, jak można pozostawić po sobie jakiś trwały ślad, „wejść w nieskończoność”, skoro niewielka kałuża, coś prozaicznego,...

Podobne wypracowania