Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Kownacka „Rogaś z Doliny Roztoki” - streszczenie skrótowe książki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Głównym bohaterem utworu Marii Kownackiej jest Rogaś, syn sarny. Cała książka opowiada o życiu od narodzin Rogasia do czasu, kiedy już wydoroślał. Rogaś urodził się w „nieprzebytych gąszczach stoku góry Radziejowej, tam gdzie opada ona gwałtownie ku huczącym po kamieniach w dole Małej i Dużej Roztokom Ryterskim”. Na samym początku opiekowała się nim jego troskliwa mama. On sam niekiedy czuł się przestraszony w lesie, szczególnie nocą. Pewnego dnia przeżył prawdziwą grozę, kiedy zrozumiał, że jego matka nie żyje. Została zaatakowana, kiedy szukała dla niego pożywienia. On sam jeszcze nie umiał szukać pożywienia.

Wtedy to właśnie zziębniętego i zgłodniałego Rogasia odnalazł pod jaworem stary drwal, Jan Pogwizd z Rytra. Drwal nie miał serca pozostawić maleństwa samemu sobie, natychmiast zabrał ze sobą jelonka. Postanowił też oddać jelonka pod opiekę gajowego, Piotra Kluski. Na miejscu wszyscy byli bardzo zainteresowani pomocą zwierzątku, szczególnie Józia, Rózia i Marysia. Sarniątko zostało otoczone troskliwą opieką. Lata upływały, a on rósł, dorastał razem z dziećmi gajowego. Razem bawili się, psocili. Raz Rogaś uratował bydło przed atakiem wilków, które nadchodziły. W odpowiedniej chwili zwierzątko...

Podobne wypracowania