Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Narodziny totalitaryzmu a „Tango” Sławomira Mrożka - opracowanie

Ustrój totalitarny to system, w którym nie liczy się jednostka. Reguły ustanawia władca, to on mówi poddanym, co mają robić, kogo kochać, a kogo nienawidzić. Srogo karane jest nieposłuszeństwo, rządzący korzystają w tym celu z pomocy policji politycznej. Totalitaryzm pojawia się najczęściej w wyniku anarchii - do głosu dochodzą radykalne siły, przejmując władzę i utrzymując się na szczycie za pomocą terroru.

„Tango” Sławomira Mrożka opowiada o kilkuosobowej rodzinie, mieszkającej we wspólnym mieszkaniu. Domownicy to Stomil i jego żona, Eleonora, ich syn Artur, jego narzeczona, kuzynka Ala oraz babcia Eugenia i wuj Eugeniusz. Jest jeszcze Edek, pełniący rolę kogoś w rodzaju służącego. Rodzina Stomila jest, delikatnie mówiąc, dziwna. Domownicy ubierają się i zachowują zupełnie inaczej niż można by sądzić o ludziach w średnim czy podeszły wieku. Babcia Eugenia ubiera się jak nastolatka i lubi grę w karty. Stomil chodzi w piżamie, jego żona nie ukrywa, że czasami sypia z Edkiem. Rodzina bohaterów „Tanga” robi to wszystko, bo uważa się za nowoczesną, taką której nie obowiązują konwenanse i dawne przesądy. Dlatego starsza pani przeklina i krzyczy, Stomil zajmuje się cały czas eksperymentami naukowymi, z...

Podobne wypracowania