Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zofia Nałkowska „Granica” - Justyna Bogutówna i Elżbieta Biecka - charakterystyka porównawcza

Justyna Bogutówna i Elżbieta Biecka to dwie główne postacie kobiece z powieści Zofii Nałkowskiej pt.: „Granica”. Porównując je obie, dostrzec można wiele podobieństw, ale są też kwestie, które różnią je od siebie.

Zarówno Justyna, jak i Elżbieta były wychowywane bez ojca. Dorastały więc w niepełnej rodzinie, co na życie obu wywarło duży wpływ. Obie także były zakochane w jednym mężczyźnie – Zenonie Ziembiewiczu. Chciały ułożyć sobie z nim życie, obie też były jego kochankami. Justyna i Elżbieta przez pewien czas były oszukiwane przez Zenona. Każda myślała, że jest jedyną kobietą w jego życiu, podczas gdy ten spotykał się z nimi obiema jednocześnie. Każda marzyła o szczęściu i miłości. Obie były dobre i wrażliwe, chętnie pomagały innym.

Jeśli chodzi o różnice, przede wszystkim różniło je pochodzenie, Elżbieta była wykształconą mieszczanką, Justyna – dziewczyną z biedoty, bez edukacji. Elżbieta nie ma kontaktu z matką, Justyna z kolei ma tylko ją i bardzo ją kocha. Elżbieta z pokorą usuwa się na bok w sytuacji, gdy czuje, że staje się dla kogoś problemem, Justyna nie daje za wygraną. Mimo usunięcia ciąży, nie znika z życia Zenona. Jest bardziej wybuchowa i nerwowa od Elżbiety, ma skłonność...

Podobne wypracowania