Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Fiodor Dostojewski „Zbrodni i kara”, Jorge Luis Borges „Krążek” - analiza porównawcza. Uzasadnij, że przesłaniem obu tych utworów jest teza o daremności popełnionej zbrodni

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Zbrodnia i kara” to powieść Fiodora Dostojewskiego,  mówiąca o okrutnym morderstwie popełnionym przez Rodiona Raskolnikowa i karze, jaka go za ten czyn spotkała. „Krążek” to z kolei opowiadanie Jorge'a Luisa Borgesa o sędziwym drwalu, który zabija tajemniczego przybysza. Co łączy, co zaś dzieli oba teksty?

Raskolnikow to ubogi młodzieniec, były student prawa. Mieszka w Petersburgu, stolicy carskiej Rosji, wydarzenia opisane w powieści dzieją się latem pewnego roku w połowie XIX wieku. Rodion cierpi straszliwą biedę, przez to nie stać go na naukę. Młodzieniec korzysta z pomocy rodziny – matki i siostry – i ma z tego powodu olbrzymie wyrzuty sumienia. Pewnego dnia postanawia raz na zawsze uwolnić się od materialnych kłopotów. Raskolnikow planuje zamordowanie starej lichwiarki, u której zastawiał drobne przedmioty. Zabójstwo ma też dać odpowiedź na pytanie nurtujące Rodiona od pewnego czasu – czy należy do grupy ludzi wybitnych, wyjątkowych, którzy odważyć się mogą na konflikt z prawem. Raskolnikow wymyślił, że właśnie takie przywileje przysługują wybitnym wynalazcom, politykom i przywódcom. By osiągnąć zamierzony cel, mogą oni poświęcić życie innych ludzi.

Młody człowiek...

Podobne wypracowania