Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Aleksander Fredro „Śluby panieńskie” - polemika poety z ideałami romantyzmu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Poza komiczną stroną „Ślubów panieńskich” Aleksandra Fredry, w utworze dostrzegamy również inteligentną i dowcipną dysputę autora z koncepcjami przyjętymi w epoce romantyzmu oraz wyrazem jego buntu przeciwko wielkim ideałom epoki, przede wszystkim wizjom sentymentalnej miłości oraz romantycznego kochanka.

Postać Gucia jest niewątpliwie odpowiedzią Fredry na postać Gustawa, bohatera „Dziadów” wileńsko- kowieńskich Adama Mickiewicza, ale nie jego kopią. Wręcz przeciwnie - to przeciwieństwo cierpiącego i nieszczęśliwego bohatera romantycznego. Gucio jest lekkoduchem, bawidamkiem. Uwielbia nocne życie, flirtowanie z kobietami, hazard. Nie myśli o małżeństwie, a jego zaloty do Anieli wynikają jedynie z obowiązku i strachu przed złością stryja Radosta. Gucio czerpie zatem z życia to, co najlepsze, bawiąc się bez zamiaru ustatkowania.

Parodią cierpiącego z powodu niespełnionej miłości bohatera romantycznego jest Albin. Jego postać jest przerysowana, a zachowanie przedstawione w sposób komiczny. Wiecznie zapłakany, melancholijny, flegmatyczny młodzieniec jest karykaturą werterowskiego bohatera romantycznego. Albin, cierpiąc, wciąż „umiera” z powodu niespełnionej miłości, a Klara - obiekt westchnień Albina –...

Podobne wypracowania